ikasPOS ile satış yapmak oldukça basit, peki yaptığınız satışları geçmişe dönük incelemek isterseniz ne yapmalısınız? İlk olarak ikas Yönetim Paneli'ne giriş yapmalısınız. Daha sonra Raporlar menüsün altından Satış Raporları'nı seçmelisiniz.

Satış Raporları'nı aşağıdaki türlere göre oluşturabilirsiniz.

 1. Ürün
 2. Kategori
 3. Marka
 4. Tedarikçi

İhtiyacınız olan Rapor Türü'ne karar verdikten sonra yapmanız gereken şey, incelemek istediğiniz Ana Metrik türünü seçmek. 

 1. Satışlar (Vergi Dahil)
 2. Satışlar (Vergi Hariç)
 3. Satış Adedi
 4. Ürün Maliyeti
 5. Brüt Kâr
 6. Kâr Marjı

Bu seçtiğiniz rapor türü ve ana metrikten sonra oluşturacağınız rapora detaylı filtreler uygulayabilirisiniz. Bunun için Ana Metrik seçeneğinin yanındaki Filtre butonuna basmalısınız.

Açılan filtreleme ekranından:

 1. Marka
 2. Tedarikçi
 3. Şube
 4. Kategori

filtrelemeleri yapabilirsiniz. Satış raporu, filtre seçip açılan filtre ekranındaki Uygula butonuna bastığınız zaman oluşturulacaktır. 


Oluşturacağınız rapora Gün, Hafta, Ay, Çeyrek ve Yıl gibi tarih aralıkları da ekleyebilirsiniz.

Tablonun sol tarafında seçtiğiniz tarih aralığını, sağ tarafında ise seçtiğiniz Ana Metrik değerini görebilirsiniz. Oluşturulan raporu dilerseniz Excel formatında dışarı aktararak yetkili kişilerle paylaşabilirsiniz.

Excel dosyası, uyguladığınız filtrelere göre dışarı aktarılacaktır. Bu sayede satışlarınızı Excel üzerinden formüllerle uğraşmadan kontrol edebiliyor olacaksınız.

Aynı zamanda oluşturulan Rapor Tablosu içerisinde arama yaparak sadece istediğiniz sonuçları tablo üzerinde görebilirsiniz. Bu sayede hızlıca istediğiniz sonuca filtreleme yapmadan ulaşabilirsiniz.

ikas ile yaptığınız satışların geçmişe dönük raporlarını görmek işte bu kadar basit!

Aradığınız yanıtı buldunuz mu?