ikasPOS ile iade oluşturmak çok kolay. ikas Yönetim Paneli'nde sol tarafta Ana Menü üzerindeki Envanter butonuna basıp, İadeler seçeneğini seçin. Açılan pencerenin sağ üst kısmında İade Ekle butonunu göreceksiniz. İade ekle dedikten sonra önünüze açılan pencerede İrsaliye No, Çıkış Şube ve Tedarikçi gibi bilgileri girin. Dilerseniz iade sebebinizi içeren bir not eklemek için sağ tarafta bulunan İade Notu Ekle butonuna basıp iade notu ekleyebilirsiniz.

İadenizi oluşturduktan sonra Kaydet butonuna basarsanız iade durumu Onay Bekliyor olarak görülür. Daha sonra onay bekleyen iadenin üzerine basarsanız iadeyi Sil, Kaydet ve Kaydet ve Onayla butonları karşınıza çıkar. Kaydet ve Onayla'yı işaretlerseniz, iade durumu Tamamlandı olarak değişir.

Eğer iade talebinizi silerseniz, iade talebini tamamen silmiş olursunuz. 

İade talebinizi aratabilmek için, sol üstte bulunan İade Ara çubuğunu kullanabilirsiniz. İade aramanızı filtreleme butonu aracılığıyla Çıkış Şube, Tedarikçi, Durum olarak filtreleyebilirsiniz. 

Çıkış Şube filtrelemesini kullanırsanız, iadesi yapılan ürünün hangi şubeden çıktığını görebilirsiniz. 

Tedarikçi filtrelemesi ile ürün iadesinin hangi tedarikçiye yapıldığını görebilirsiniz.

Durum filtrelemesi ile yaptığınız iadelerin durumlarına göre; Onay Bekliyor, Tamamlandı ve İptal Edildi gibi durumlarına göre arama yapabilirsiniz.

Belirli bir tarih aralığında yapılan iadeleri görebilmek için filtreleme ikonu yanındaki Takvim butonuna basarak filtrelemenizi Gün, Hafta, Geçen Hafta, Ay, Yıl ve hatta Geçen Yıl içerisinde yapabilirsiniz.

Aradığınız yanıtı buldunuz mu?