ikasPOS ile stoğunuzda bulunan çeşitli ürün türlerini yönetebilirsiniz. İster basit ürün olsun, isterseniz de varyasyonlu yani varyant ürün olsun sattığınız bu ürünleri ikas’ta sorunsuz bir şekilde oluşturabilir ve stoğunu takip edebilirsiniz.

Varyasyonlu ürün, bir ürünün farklı özelliklere sahip olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Ürünün farklı özelliklere sahip olmasına varyasyon, varyasyonlu ürüne ise varyant denmektedir. Örnek vermek gerekirse mağazanızda farklı bedenlerde ve renklerde aynı model T-Shirt satıyorsunuz. Bir tane T-Shirt ürünü tanımlayarak altına farklı bedenlerde ve renklerde varyantlar oluşturabilirsiniz. 

Ya da ayakkabı sattığınızı düşünelim. Sattığınız ayakkabının modeli Ürün Adı, Ayakkabı Numaraları ise Varyant Seti olarak olarak tanımlanabilir. Varyantlar stoğunuzu ve ürünlerinizi düzenli bir şekilde tutmanıza yardımcı olacaktır.

ikas Bulut POS’a varyasyonlu ürün nasıl eklenir?

ikas Bulut POS’a varyasyonlu ürün eklemeden önce varyant setlerini ayarlamalısınız. Bunun için Ürünler menüsünün altından Tanımlamalar ekranını kullanmalısınız.

ikas Bulut POS’a varyasyonlu ürün eklemek, tıpki basit ürün eklemek kadar kolaydır. Bunun için ikas Yönetim Paneli üzerinden Ürünler ekranına girmelisiniz. Ürünler ekranı açıldığı zaman sağ üst taraftan Ürün Ekle butonuna basarak yeni ürün oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Varyasyonlu ürün oluştururken Ürün Adı, genellikle ürünün modeli olmaktadır. Varyasyonlu ürün oluştururken ana ürün için SKU, Barkod, Satış Fiyatı, Alış Fiyatı ve İndirimli Fiyat bilgilerini girmenize gerek yoktur. Fakat girildiği takdirde varyantlar da aynı değerleri alacaktır. Varyasyonlu ürün oluştururken ürünün Vergi bilgisiyle birlikte, Tedarikçi, Marka ve Kategori bilgilerini belirtmeyi unutmamalısınız.

Eğer ürün oluştururken Satış Fiyatı, Alış Fiyatı, İndirimli Fiyat, SKU bilgilerini girerseniz oluşturacağınız varyasyonlu ürünlerin yani varyantların Satış Fiyatları, Alış Fiyatları, İndirimli Fiyatları ana ürünün bilgileri kullanılarak, SKU ise otomatik olarak oluşturulacaktır.

Varyasyonlu ürünlerinizin Stok ve Takip bilgilerinin altından hangi şubenizde olup olmadığını seçebilirsiniz. Buradan seçtiğiniz şubeleriniz otomatik olarak varyantların stok bilgilerine eklenecektir. Lokasyon seçtikten sonra varyantlar için stok takibi yapılıp yapılmayacağını seçebilirsiniz.

Varyasyonlu ürün eklemek için Varyasyon kısmından ürünlere varyant seti eklemeniz gerekmektedir. Varyant seti oluşturmak için Ürünler menüsünün altında bulunan Tanımlamalar ekranına giriş yapmanız gerekmektedir. Varyant Setlerini tanımladıktan sonra Varyasyon Ekle kısmında eklediğiniz setler gözükecek ve varyant ürün olarak oluşturulacaktır.

Ayakkabı Numaraları adında bir varyant seti oluşturduğunuzu düşünelim. Bu seti varyasyon olarak eklediğiniz zaman bu setteki tüm varyantlar otomatik olarak oluşturulacaktır. Varyant seti içinde bulunan fakat oluşturmak istemediğiniz varyantları en sağda bulunan onay butonundan ekleyip kaldırabilirsiniz. 

Her varyanta ayrı ayrı Satış Fiyatı, Alış Fiyatı, İndirimli Fiyat, SKU ve Barkod numarası tanımlayabilirsiniz. Eğer varyantların stok takibi yapılacaksa, her varyantın stok bilgisi ve stok alarm adeti sol taraftaki + ikonu kullanılarak şube bazlı olarak eklenebilir.

Aradığınız yanıtı buldunuz mu?