ikas Bulut POS mağazanızdaki kasaları teker teker düzenli bir şekilde tutmanıza ve düzensiz raporlama gibi sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. ikas Yönetim Paneli'ne giriş yaptıktan sonra POS butonuna tıklayarak satış ekranına geçiş yapabilirsiniz. 

POS ekranı açılmadan önce ilk olarak kasanın bulunduğu şubeyi seçmeniz gerekli. Şube seçiminden sonra şubenizdeki hangi kasayı/terminalı aktifleştireceğinizi seçmelisiniz. Eğer kasa yeşil gözüküyorsa açık, kırmızı gözüküyorsa kapalı demektir.

Terminal/Kasa seçiminden sonra eğer kasa kapalı ise Kasa Kapalı bildirimi alacaksınız. Bu ekran üzerinden Kasa Açılış Tutarı’nı girerek kasanızı açabilirsiniz. Kasanızı açtıktan sonra satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz. 

Kasanıza satış dışında dışarıdan nakit para ekleyebilirsiniz. Yine aynı şekilde kasadan nakit para çıkartabilir ve bunları ikas’a kaydedebilirsiniz. Bu işlemleri POS ekranı menüsünden Para Ekle ve Para Çıkar ekranlarından gerçekleştirebilirsiniz. 

Gün içerisinde kasanızın durumunu merak ederseniz POS ekranı menüsünde bulunan Kasa Durumu ekranından kasanınızın son durumunu kontrol edebilirsiniz. Bu ekran üzerinden Kasa’nın Kim tarafından Ne Zaman açıldığını, Kasa Açılış Tutarını ve o anda Kasada Olması Gereken Tutarı görebilirsiniz. 

Bunlara ek olarak yine Kasa Durumu ekranından İşlem Toplamları başlığı altında kasanızdaki toplam nakit giriş, çıkışlarını, nakit satışları ve nakit iadeleri tek bir ekran üzerinden görebilirsiniz. 

Gün sonunda ya da kasa devrinde kasanızda ne kadar nakit para olduğunu sistem otomatik olarak hesaplayarak Kasayı Kapat ekranında gösterecektir. Kasanızda bulunan parayı saydıktan sonra ikas’a giriş yaparak Olması Gereken Nakit Tutarı ile Aradaki Farkı bu ekran üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Eğer kasada bir sorun tespit edilirse ya da bir not eklemek isterseniz Açıklama kısmına not ekleyebilirsiniz. Bu notlar ikas Yönetim Paneli üzerinden görüntülenebilir.

Aradığınız yanıtı buldunuz mu?